İstanbul Wing Tsun
Sifu Harun Yamaç | MECİDİYEKÖY

WİNG TSUN NEDİRWing Tsun 300 yıl önce Çin'de Ng Mui adlı bir rahibe tarafından bulunan ve uygulanan, içinde gerçek dövüş teknikleri barındıran, amacı minumum kuvvet kullanarak rakibi en kısa sürede etkisiz hale getirmek olan beş mesafeli, dört prensipli, üç boyutlu, etkinliği ilk sırada olan bir savunma sanatıdır. Temel olarak kuvvet ve akrobatik kabiliyet gerektirmeden his ve refleksler kullanılarak yapıldığı için Wing Tsun'u her insan yapabilir.

Fiziksel Faydaları

 • Olası bir saldırıda,saldırganın atağını önlemek için hızlı, etkili ve gerçekçi teknikleri öğretir.
 • Kişinin reflekslerini, koordinasyon ve nefes almasını geliştirir.Böylece performansınız bütün fiziksel aktivitelerde artmış olur.
 • Kişinin gücünü arttırır, enerji seviyesini gereksiz yere harcamadan korunmasını saglar, bu sebeple kişi kendini gün boyu iyi hisseder.
 • Zihinsel Faydaları

 • Stresten kurtulmaya faydası olur.
 • Özgüveni arttırır. Kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.
 • Konsantrasyonu arttırır. Çok daha dikkatli olmanızı sağlar.
 • Şimdiki an farkındalığını sağlar.
 • Sabırlı olma becerisini geliştirir.
 • Bir hobiye sahip olmanın vereceği zevki ve heyecanı yaşarsınız.
 • CWTO NEDİR?


  Dinamik bir Wing Tsun savunma sanatı organizasyonu olan CWTO Dai-Sifu Hasan CIFCI tarafından Nisan 2003 yılında merkezi Almanya’da kurulmuştur.Kısa zamanda çok büyük gelişme göstermiştir. Bunda Sifu Hasan’ın engin bilgisi ve tecrübesi ile birlikte, kişiliğindeki olgunluk da etken olmaktadır. Sifu Hasan, organizasyonu kurduktan sonra yeni bir eğitim programı ve politikasını oldukça iyi uygulamış ve WingTsun savunma sanatları camiasında en etkin organizasyonlar içine girmeyi de başarmıştır. Bu başarıları sonucunda Si-fu Erdal KARAAL'ın merkezli olduğu Türkiye ayağı da organizasyona dahil edilmiştir. Eylül 2005'de kurulan CWTO kısa süre içinde Türkiye de ses getirdi ve birçok kişinin organizasyona katılımı ile büyüdü ve büyümektedir.

  SİFU ERDAL KARAAL


  1967 yılında İstanbul'da doğdu. Şans eseri bir akrabasının Almanya'dan getirmiş olduğu dergilerden (Karate Journal) Wing Tsun diye bir savunma sanatının varlığını öğrendi.(1976) Ülkemizde maalesef o dönemlerde Wing Tsun olmadığından, 13 yaşında yine bir uzak doğu sporlu olan Teakwondo'ya başladı.(1980) Çok kısa bir süre bu sporla ilgilendi, o dönemin zorluklarından dolayı bu sporu bırakmak durumunda kaldı. Ve bir gün Wing Tsun’un ülkemize geldiğini öğrendi. Hiç tereddüt etmeden bu savunma sanatına başladı.(1982-1983) Ancak o dönemler resmi olarak Wing Tsun çalışmaları yapılamıyordu. İlk resmi çalışma ülkemize EWTO organizasyonunun yolladığı şef antrenörle başladı.(1988) 1988 yılında da EWTO'nun şef antrenörü ülkemize geldi ve ilk imtihanı kendisi yaptı. Böylece resmi olarak Wing Tsun ülkemizde başlamış oldu. Daha sonraları Türkiye şef antrenörleri çeşitli sebeplerden dolayı birkaç kez değişti bu sayede Sifu Erdal KARAAL tüm EWTO şef antrenörleri ile çalışma fırsatı bulmuş oldu, en son 2005 yılı son baharında Dai-Sifu Hasan CİFCİ ile tanışarak CWTO GROUP'a (Wing Tsun Cifci Sistem) geçti. Sifu Erdal Dai-Sifu Hasan CIFCI'nin özel öğrencisidir. Kendisi CWTO organizasyonunda çalışmalarını devam ettirmekle beraber, organizasyonda Türkiye Koordinatörü olarak da görev yapmaktadır. Sifu Erdal KARAAL ülkemizdeki tüm zorluk ve olumsuzluklara rağmen Wing Tsun çalışmalarına devam etmekte ve Wing Tsun savunma sanatına CWTO GROUP adına asistanlar yetiştirip, seminerler vermektedir.